• Mar 17, 2023
  • Porady

Kociołki na ognisko — wybieramy trwałe modele

Kociołki na ognisko — wybieramy trwałe modele

Uwielbiasz smak potraw przyrządzanych w plenerze na ognisku i szukasz odpowiednich naczyń, które ułatwią Ci ich przygotowywanie? Masz dość klasycznych kiełbas i innych wyrobów mięsnych opalanych bezpośrednio na ogniu? Zdecyduj się na zakup kociołka! Żeby jednak dania się w nim nie przypalały, tylko powoli gotowały, trzeba wybrać trwały i jakościowy model. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Kociołki doskonale sprawdzają się do przyrządzania jednogarnkowych potraw, np. gulaszu czy zupy grochowej. Warto przygotować w nich także np. karkówkę. Po kilku godzinach obróbki otrzymasz miękkie i soczyste mięso, które doskonale będzie pasować do opiekanych ziemniaków z ogniska. Rozpaliliśmy Twój apetyt? Doskonale! Jednak pamiętaj, że smak potraw zależy nie tylko od składników czy od Twoich umiejętności gotowania. Duże znaczenie ma także używane naczynie.

Trwałe kociołki na ognisko — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kociołki stawia się w środek rozżarzonego ogniska. A więc te garnki są narażone na działanie bardzo wysokiej temperatury. Aby nie pękły ani nie przepaliły się i nie zaczęły przeciekać, przed zakupem sprawdź, z jakiego materiału są zrobione.

Dobre kociołki na ognisko powinny być wykonane z:

·       żeliwa — garnki z tego materiału powstają w procesie odlewania. Dzięki temu nie mają łączeń ani spawów, które mogłyby zacząć pękać. To sprawia, że są bardzo szczelne. Żeliwo wyróżnia się wysoką odpornością na działanie ognia, wody czy kwasów z żywności. Nie ma ryzyka, że kociołki z tego materiału zaczną rdzewieć, pod warunkiem że będziesz o nie prawidłowo dbać. Jedyną wadą garnków z żeliwa jest ich ciężar – naczynia o pojemności 4,5 l ważą aż 7,5 kg! Jeśli włożysz do środka kilka kilogramów mięsa i warzyw, wypełniony kociołek może ważyć ponad 10 kg;

·       mieszanki blachy stalowej i stali nierdzewnej — z tych materiałów wykonuje się garnki ze zintegrowanym paleniskiem. Ich zaletą jest to, że są one odporne na ogień i nie zniekształcają się pomimo długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury. Ponadto świetnie przewodzą ciepło. Dzięki temu potrawy przygotowywane w kociołku są równomiernie ogrzewane, a wewnątrz panuje stała, wysoka temperatura. Blacha stalowa i stal nierdzewna są łatwe do czyszczenia, co docenisz zwłaszcza po przyrządzeniu pysznego mięsa w sosie własnym czy aromatycznej zupy.

W kociołkach wykonanych z wytrzymałego żeliwa czy blachy stalowej będziesz gotować przez wiele lat! Dlatego nie warto oszczędzać i wybierać modelu z materiału niskiej klasy.

Kociołki na ognisko — co ma wpływ na ich trwałość?

Jeśli chcesz, żeby kociołek na ognisko służył Ci przez długi czas, regularnie i prawidłowo o niego dbaj. Szczególnie ważne jest dokładne mycie po każdym użyciu. Używaj do tego wyłącznie delikatnych detergentów, np. płynu do mycia naczyń. Silne środki chemiczne mogą uszkodzić strukturę garnka; w rezultacie kociołek może np. zacząć rdzewieć i przeciekać.

Natomiast jeśli używasz garnków z zintegrowanym paleniskiem, pamiętaj o regularnym opróżnianiu popielnika. Nadmiar popiołu może nie tylko utrudniać rozpalenie ognia. Pył może oblepiać ścianki kociołków i sprawiać, że jedzenie będzie niesmaczne.

 

Uważnie wybierz kociołek na ognisko, a będziesz mieć pewność, że przyrządzisz w nim wyśmienite potrawy!