• May 16, 2022
  • Porady

Zasłony gotowe

Zasłony gotowe

"Zasłoń się!" - czyli jakie zasłony pasują do Twojego wnętrza

Chcesz sprawić, aby Twój dom stał się jeszcze bardziej przytulny i dawał Ci poczucie prywatności? Zadbaj o odpowiednie zasłony okienne. Poza tak zwanym smaczkiem, nadającym charakter Twojemu wnętrzu, ochronią przed intensywnymi promieniami słońca lub wręcz przeciwnie - rozpromienią pomieszczenie. Warto zatem poświęcić nieco czasu na wybór adekwatnych zasłon do swojego domu.

Zasłona + firana - duet ponadczasowy

Z pewnością odkąd sięgasz pamięcią i patrzysz w stronę okna swojego rodzinnego domu rzuca Ci się w oczy dekoracja w postaci zasłon i firan. Dziś to połączenie często jest wzbogacane lub zastępowane innymi dodatkami np. plisami, czy roletami. Jednak to właśnie dobór odpowiednich zasłon i firan dodaje wnętrzu elegancji i klimatu. Na rynku dostępny jest wachlarz materiałów i tkanin, które kierując się swoimi upodobaniami i stylem wnętrza, możesz zastosować. Mogą to być delikatne, wzorzyste materiały, połyskujące i lejące tkaniny, czy też miłe w dotyku, ciężkie zasłony welurowe.

Trendy

Tak jak zmienna jest moda, tak również w sferze wystroju wnętrz zmieniają się trendy. Ten rok to powrót do naturalnych tkanin takich jak bawełna, czy len. Tego typu zasłony świetnie będą się prezentować w połączeniu z minimalistycznymi, gładkimi firanami.

W kwestii kolorystyki najlepiej sprawdzą się zasłony w stonowanych barwach ziemi. Wszelkie beże, odcienie brązu, czy przygaszona zieleń idealnie wpasują się zarówno we wnętrza urządzone w spokojnych kolorach, jak i w te z mocnymi akcentami - na przykład jako tło dla żółtej kanapy.

Jeśli jednak pragniesz mocniej zaakcentować swoją przestrzeń możesz sięgnąć po zasłony w nasyconych barwach, takich jak butelkowa zieleń, głęboki granat czy intensywne bordo. Nie zapominaj, że to Twoja przestrzeń.

ABC technik wieszania zasłon

Zdaniem architektów wnętrz zasłony prezentują się najlepiej jeśli powieszone są tuż przy suficie lub na samym suficie. Natomiast szerokość karnisza, czy listwy należy dobrać tak, aby wystawał, kilkadziesiąt centymetrów poza okno. Dzięki temu zyskasz możliwość całkowitego odsłonięcia okna, kiedy zsuniesz zasłony po bokach.

Na rynku dostępne są zasłony wieszane na przelotkach (metalowych kółkach wykonanych w materiale) na taśmie, flexach (plastikowych haczykach umieszczonych na krótkiej prowadnicy, wszytej na stałe w zasłonę w równych odstępach) czy tunelu. Możesz sięgnąć także po zasłony na szelkach, czy od lat sprawdzonych żabkach, które w nowej wersji świetnie sprawdzają się upięte na szynie.

Marszczyć czy nie ?

Jeśli chcesz dodać wnętrzu elegancji na pewno osiągniesz to dzięki marszczeniom. Długie marszczone zasłony idealnie sprawdzą się w salonie czy sypialni. Musisz jednak liczyć się z większym nakładem finansowym, gdyż marszczenia wymagają użycia znacznie większej ilości materiałów. Zwykle jest to podwojona szerokość okna. Gra jest jednak warta świeczki, ponieważ zyskasz w ten sposób bardziej efektowny wygląd wnętrza - pomieszczenie wyda się wyższe i bardziej przestrzenne.