• May 11, 2022
  • Porady

Skandynawski styl we wnętrzu

Skandynawski styl we wnętrzu

Czy zdecydowałeś się przeprowadzić gruntowny remont wnętrza swojego domu i znalazłeś upodobanie w stylu skandynawskim? Jeśli szukasz inspiracji, jak spersonalizować swoje wnętrze w stylu skandynawskim, jesteś dokładnie w tym miejscu, gdzie powinieneś być. Dzięki naszym wskazówkom możesz odnaleźć coś dokładnie dla siebie.
Styl skandynawski stał się w ostatnich latach czymś naprawdę atrakcyjnym w aranżacji wnętrz. Nic więc dziwnego, że zyskuje coraz więcej fanów na całym świecie, nawet w naszych szerokościach geograficznych.

Skandynawski styl = prostota

Podstawowym atrybutem stylu skandynawskiego jest prostota. Jednocześnie jest to elegancki styl, który oferuje wyważony związek między estetyką, funkcjonalnością i praktycznością. Dzięki temu każdy może stworzyć wygodne i harmonijne wnętrze.
Jeśli zapoznałeś się już ze zdjęciami wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, to z pewnością dostrzegłeś, że dzięki zastosowanym meblom i odpowiedniej kolorystyce wnętrza są bardzo jasne i przewiewne. Skandynawowie prawdopodobnie rekompensują w ten sposób długą nordycką zimę, która wiąże się z brakiem naturalnego światła dziennego.

Inspiracja w naturze

Do niedawna Skandynawowie musieli polegać na dostępnych naturalnych surowcach, które dalej przetwarzali. Dlatego nie dziwi fakt, że naturalne materiały są typowe dla stylu skandynawskiego. Drewno najczęściej używane jest w jaśniejszych odcieniach, zwłaszcza sosny i brzozy.
Oprócz drewna stosowane są meble i dodatki wykonane z metalu, skóry i szkła, które uzupełniają naturalne tekstylia (np. bawełna, len, wełna itp.). Najbardziej nowoczesne wnętrza wykorzystują również plastik.

Jak urządzić skandynawskie wnętrze?

Jak każdy styl aranżacji wnętrz, styl skandynawski nie ma tylko jednego wariantu. Podczas rozwoju wchłonął wiele wpływów i pomysłów. Możemy więc spotkać się ze stylem tradycyjnym, bardziej rustykalnym lub nowoczesnym, aż do niemal minimalistycznego.,

Podstawą stylu skandynawskiego jest:

1. Lekka neutralna podstawa

Zacznij od podłogi. Powinna być wykonana z jasnego drewna. Na przykład odpowiedni jest bielony dąb, klon lub jesion. Jeśli masz już we wnętrzu podłogę, której nie chcesz lub nie możesz wymienić, pracuj z tym, co masz. Na przykład uzupełnij podłogę mniejszymi lekkimi dywanikami, a jeśli masz taką możliwość, możesz nawet spróbować pomalować ją na biało.
Jeśli chodzi o ściany, pomaluj je na biało lub jasno. Oprócz bieli, jaśniejsze odcienie szarości, naturalne tony czy pastelowe kolory sprawdzą się również we wnętrzach skandynawskich. Drzwi i ramy okienne również powinny być białe.

2. Wybór nowych mebli do wnętrz

Meble powinny być również wykonane z jasnego drewna – albo w jego naturalnej formie, albo pomalowane na biało. Nic nie zepsujesz wybierając meble o prostych liniach. Bardziej masywne elementy nie należą do stylu skandynawskiego.
Baw się wnętrzem i staraj się łączyć nowoczesne elementy z elementami vintage. Zamiast szafek nocnych zaopatrz się w drewnianą kłodę, wiszącą gałąź na ubrania, białą komodę itp. Możliwości jest tu naprawdę wiele, więc zaangażuj wyobraźnię. Z drugiej strony pamiętaj, że przestrzeń musi być przestronna, więc nie zagracaj jej zbytnio.

3. Uzupełnij całe wnętrze ciekawymi dodatkami

Styl skandynawski słynie z minimalistycznych dodatków. Ale jeśli chcesz kupić akcesoria lub dekoracje, powinny one mieć, oprócz estetycznego punktu widzenia, również praktyczne zastosowanie. W przypadku dodatków możesz wybrać bardziej wyraziste kolory, które ożywią i przytulą całe wnętrze. Przełamują wrażenie, że w pokoju jest zimno, jakby nikt tu nie mieszkał.

Akcesoria skandynawskie odpowiednie do wnętrz:

  • świeczniki z czarnego lub srebrnego metalu,
  • obrazy i fotografie w neutralnych ramach (najlepiej białe, drewniane lub czarne),
  • lustra odpowiednie do oświetlenia pomieszczenia,
  • zdjęcia z hasłami lub cytatami,
  • litery jako dekoracja,
  • przezroczyste szklane wazony z kwiatami lub gałązkami,
  • duże i mniejsze kosze, miski, pudełka,
  • dywaniki.